pondělí 14. prosince 2009

Mistr Čeng Man-čching (Zheng Manqing) a jeho Taijiquan

Mistr Čeng Man-čching

Málokdo se v současnosti zamýšlí nad otázkou, jak to, že cvičíme Taijiquan v "západním světě". Umění tak jedinečné a vytvořené v tak odlišné kultuře. Přijde nám samozřejmé to, co v době bez internetu a mobilních operátorů bylo tak složité.

Významnou osobou zprostředkující informace o umění Taijiquan pro západní kulturu byl bezesporu profesor Čeng Man-čching/Zheng Manqing (1901-1975). Narozen v kontinentální Číně od desíti let studoval malbu, kaligrafii a poezii v Pekingu a Šanghai. Začal vlastně náhodou roztíráním tuše. Toto a jiné jednoduché práce v ateliéru známého kaligrafa Wang Xiangchana mu mělo pomoci se vyléčit z úrazu hlavy.

Později začal studovat Tradiční čínskou medicínu, v níž dosáhl velkých úspěchů. Na Taiwanu léčil prezidenta Čínské republiky, Čankaiška/Chiang Kai-shek. V povolání lékaře Tradiční medicíny pokračoval i po svém odchodu do USA.

Dalším milníkem v jeho životě bylo studium Taijiquan u Mistra Yang Chengfu v letech 1928-1935. Opět rozhodla náhoda, onemocněl plicní chorobou a na doporučení začal cvičit Taijiquan.
Pokračoval s cvičením i po smrti Mistra Yang Chenfu a pro snadnější výuku zhustil formu Yang Taijiquan na 37 forem. Tato verze se cvičí stále po celém světě i v České republice.

Od roku 1949 žil a pracoval na Taiwanu, kde nadále léčil, věnoval se výuce malířství, kaligrafie a trénoval Taijiquan v hlavním městě Taipei. Byl učitelem malířství prezidentovy choti.

Další část jeho života se pojí z jeho odjezdem do New Yorku v roce 1964, kde začal vyučovat Taijiquan. Zprvu mělo jít o uzavřené společenství pouze pro čínské migranty podnikající v USA. Díky jeho otevřenosti a morálním kvalitám vděčíme za to, že začal vyučovat též vousaté a nosaté Hippies.
I v USA nadále maluje, ale stále více se zaměřuje na studium a komentáře k čínským filozofickým textům jako Tao te Ting od Lao-tze nebo Hovorům Konfuciovým. Za svůj život napsal několik desítek knih poezie, knih o malířství, Čínské medicíně, Taijiquan a filozofii.
Před svou smrtí se navrací na Taiwan, kde dokončuje svá studia a posléze v roce 1975 umírá.
Mistr Čeng Man-čching měl mnoho žáků, kteří pokračovali v jeho práci jako byli William C.C. Chen, Robert W. Smith, T.T.Liang, Tam Gibbs, Lou Kleinsmith, Wolfe Lowenthal.
Do českého jazyka byly přeloženy dvě knihy osvětlujísí cvičení Taijiquan Mistra Čenga. První jsou vzpomínky jeho žáka Wolfe Lowenthala na doby, kdy studoval Taijiquan pod Mistrovým vedením: Nic vám netajím, profesor Čeng Man-čching a jeho Tchaj-T´i-Čchüan.
Druhou knihu : Zjednodušená metoda cvičení pro zdraví a sebeobranu, napsal Čeng Man-čching sám. Popisuje v ní svou upravenou sestavu Taijiquan o 37 pohybech.

Odkazy na videa s Mistrem Čengem na Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=HClR6elwak4, http://www.youtube.com/watch?v=sjV9bx9unxQ, http://www.youtube.com/watch?v=LD95mHKAYhI, http://www.youtube.com/watch?v=r0tLYajHBm8,
Biographical timeline: http://www.chengmanching.com/biotimeline.html