sobota 13. června 2009

Čínský meč Jian 劍

Lu Dongbin ( Jeden z osmi Taoistických nesmrtelných) s mečem Jian z broskvoňového dřeva


劍 Jian (čti Ťien) - zbraň šlechty a literátů. Výroba nebyla rozhodně tak jednoduchá jako výroba šavle Dao (čti Tao). Tu dokázal ukovat každý zručnější vesnický kovář v přestávce mezi rýči a vidlemi. Čepel meče a jeho tvar se zformoval už v době bronzové, později se přešlo na výrobu železných mečů, kde nejkvalitnější byly ze sendvičové oceli, což znamená kombinace tvrdého a měkčího materiálu, kdy se skováváním ostří dosahuje jak vynikající ostrosti, tak pružnosti. Technologie známá u Japonské šavle (Katany).

Sestava s mečem Jian 56 forem Taijiquan u rodiny Yang se traduje až po příchodu do Severního hlavního města. Tam byl Yangluchan nejspíš nucen vytvořit sestavu pro elitu, která pochopitelně upřednostňovala a ovládala boj s mečem. Boj beze zbraně nebyl pro vyšší třídu akceptovatelný.

Přejal tedy formu vyučovanou v horách Wudang, rodišti vnitřních stylů jako je Taijiquan, Baguazhang a Xingyiquan. Taoistický Wudang byl odedávna proslulý cvičením s mečem. Naopak buddhistický Shaolin byl uznáván pro dokonalé zvládnutí forem s tyčí Gun (čti Kun). Nelze uspokojivě říci, zda formy vyučované v současnosti v pohoří Wudang, speciálně Wudang Sanfeng Taijijian, jsou ovlivněny formami s mečem Yang a Chen Taijiquan.

Základní techniky užití meče jsou:
  • Bodání (Ci)
  • Míření (Dian)
  • Sekání (Pi)
  • Blokování (Liao)
    Meč je třeba vybrat osobně. A jsou danosti meče, které je nutné rozlišovat:
  • Délka jednoručního Jian je po ušní lalůček při reverzním držení za zády. Délka čepele se pohybuje od 67 - 71 cm, pro menší cvičence, až po 8o - 85 cm pro cvičence vyšší.
  • Pružnost čepele. Pro vnitřní styly je nutné vybrat pružnější ostří, ne však příliš.
  • Váha meče kolem 1 kg. Váha 0,8 - 1,2 kg podle síly cvičence. Každý gram se zvýrazní při rychlosti či při déletrvajícím tréninku.
  • Vyváženost meče. Optimální je střed 2 prsty od záštity. Pokud bude střed dál ke špičce, bude meč působit těžký, i kdyby vážil méně. Pokud bude střed až u záštity, bude příliš hbitý až neovladatelný, zvláště pro začátečníky.
  • Kvalita ostří. Meč pro kontaktní nácvik vyžaduje dražší a kvalitnější materiálové složení.
  • Pravé ostří. Jiné zacházení vyžaduje meč s ostřím a meč tupý.
O výrobě meče Qi Jian, firmy Hanwei.
http://redir.netcentrum.cz/?noaudit&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D316yM-wjlrI
Forma rumělkového meče. Bude učena v Ludvíkově Mistrem Francoisem Hainrym.
http://www.youtube.com/watch?v=-FQ-benhM4M&feature=related
Wikipedia: Jian Chinese Sword http://en.wikipedia.org/wiki/Jian